Anasayfa / Arnavutköy

Arnavutköy

Arnavutköy, hem Sarıyer’e bağlı bir semtin hem de İstanbul’un en son ilçesinin adı. 5 yıl öncesine kadar Gaziosmanpaşa’ya bağlı bir köy olan Arnavutköy, 6 Mart 2008 tarihinde kabul edilen 5747 sayılı “Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde ilçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” ile birlikte ilçe oldu. 8 farklı belediyeye bağlı 32 mahalle, Çatalca ve Gaziosmanpaşa’nın sınırları içinde bulunan 8 orman köyü ve Küçükçekmece’ye bağlı Şamlar Köyü Sazlıdere Baraj Gölü’nün kuzeyinde kalan kısmı, Arnavutköy Belediyesi’ne bağlandı. Böylece Arnavutköy, 506.52 kilometrekarelik yüzölçümüyle İstanbul’un dördüncü büyük ilçesi konumuna geldi.

Arnavutköy’ün doğusunda Eyüp, güneyinde Başakşehir, Esenyurt ve Büyükçekmece, batısında Çatalca, kuzeyinde ise Karadeniz kıyıları bulunuyor. Tepeler, Dursunköy vadiler, göller, barajlar, maden ocakları, tarım alanları, yerleşim birimleri, ormanlık alanlardan oluşan coğrafyasıyla dikkat çeken Arnavutköy’ün. kuzey doğusundan Karadeniz’e kadar uzanan bölgede eski taş, kum ve maden ocaklarından oluşan çok sayıda gölcük var. Karadeniz’e 22 kilometre kıyısı bulunan ilçenin Karaburun ve Terkos Gölü’nün kuzeyindeki kıyıları kumsal, diğer kıyıları ise yarlar ve alçak tepelerden oluşuyor.
Mega Projelerin birçoğunu içerisinde kapsayan Arnavutköy’ün gelecekte İstanbul’un sayılı ilçeleri arasında yer alınması bekleniyor.